Zakrzepy hemoroidalne są inaczej nazywane zakrzepami brzeżnymi odbytu.

Objawy choroby: w okolicy odbytu pojawia się zwykle twardy i początkowo mocno bolesny guzek, ciemno zabarwiony, rozmiaru od ziarna ryżu aż do wielkości wiśni. Zwykle pojawienie się zakrzepu związane jest ze zwiększonym parciem np. podczas biegunki lub zaparcia oraz wykonywaniem większych wysiłków fizycznych: podnoszenia ciężarów czy ćwiczenia na siłowni. W zależności od tego jak duży jest guzek zakrzepiczy może on wywoływać albo bardzo niewielkie dolegliwości albo być przyczyną tak dużego bólu, że utrudnia on siadanie.

Przyczyny choroby: podczas zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej pęka jedna z żył podskórnych splotu żylnego, który otacza odbyt. Z pękniętego naczynia wylewa się krew i krzepnie formując guzek. U tych chorych, u których zmiana wywołuje duże dolegliwości bólowe, najlepszą metodą leczenia jest nacięcie bądź wycięcie zakrzepiczego guzka –jest to niewielki zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Jeśli guzek nie zostanie nacięty najczęściej ulega samoistnej resorpcji czyli wchłonięciu w okresie kilku tygodni. Po wyleczeniu w miejscu, w miejscu zakrzepu pozostaje mały fałd skórny. Niekiedy na skutek dużego ciśnienia w guzku zakrzepiczym, napięta skóra ulega pęknięciu i wtedy dochodzi do wylania się na zewnątrz niewielkich ilości krwi i ciemnych jej skrzepów.

Bardzo wielu chorych, nazywa zakrzepy hemoroidalne ( brzeżne) hemoroidami zewnętrznymi, jednak nazwa ta, z powodu zupełnie odmiennej etiologii niż choroba hemoroidalna nie ma uzasadnienia.