Jak przygotować się do badania USG?

 

Badania USG kończyn (w tym Dopplera), węzłów chłonnych, tarczycy, piersi, moszny i USG transrektalne nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania.

 

Jeśli jednak potrzebna jest ocena USG narządów jamy brzusznej (wątroby, dróg żółciowych, trzustki, jelit, układu moczowego – w tym nerek, przestrzeni zaotrzewnowej) należy ściśle stosować się do poniższych wytycznych:

  • W przeddzień badania prosimy pozostać na diecie lekkostrawnej, gotowanej, unikając potraw wzdymających (potrawy smażone, warzywa kapustne i cebulowe, nasiona roślin strączkowych, słodycze, jabłka, gruszki, śliwki i soki owocowe)
  • Przez 3 dni przed badaniem należy zażyć 3 razy dziennie po dwie tabletki ESPUMISAN (kapsułki połykając w całości). Chorzy z tendencją do wzdęć oraz każdy chory do badań dopplerowskich jamy brzusznej powinni pozostać na diecie i zażywać ESPUMISAN przez dodatkowe dwa dni poprzedzające badanie,
  • W dniu badania prosimy pozostać na czczo przynajmniej 8 godzin, do badania dopplerowskiego całkowicie na czczo, od rana,
  • Chorzy z tendencją do zaparć powinni zastosować dowolny lek przeczyszczający 2 dni przed badaniem (nie należy podawać środków przeczyszczających i wykonywać lewatyw w przeddzień badania)

 

USG narządów miednicy małej tj. ocena pęcherza moczowego, narządu rodnego, macicy, przydatków, gruczołu krokowego

  • Jeśli lekarz kierujący na badanie USG zaznaczył na skierowaniu „badanie z pełnym pęcherzem”, to w celu szybkiego wypełnienia pęcherza należy 1,5 godziny przed badaniem wypić na raz trzy szklanki niegazowanej wody mineralnej lub herbaty (nie mleka, soku czy innych napojów) i nie oddawać moczu. 
  • W przypadku przepełnienia pęcherza można w czasie oczekiwania na badanie „po trochę” oddawać mocz, nie wolno w międzyczasie dopijać płynów.

 

Przygotowanie do badania USG przezodbytniczego (transrektalnego)

 

Do badania nie trzeba się przygotowywać w żaden specjalny sposób. Korzystne może być jedynie powstrzymanie się od spożycia posiłku na około 2h przed wizytą, wypróżnienie się przed badaniem (jeśli pacjent odczuwa taką potrzebę) oraz zadbanie o higienę okolic odbytu.

 

 

Do badania prosimy zabrać ze sobą pełną dokumentację medyczną będącą w posiadaniu chorego (wypisy ze szpitali, wyniki badan USG, komputerowej tomografii, rezonansu magnetycznego, urografii wraz ze zdjęciami oraz wyniki badań laboratoryjnych).