Badanie USG (ultrasonograficzne) pozwala na obrazowanie narządów wewnętrznych, przy wykorzystaniu fal ultradźwiękowych.

 

Głowica aparatu, czyli część, którą lekarz przykłada do ciała pacjenta wysyła fale ultradźwiękowe, które odbijają się od badanego narządu ( jak w lustrze ) i wracają do głowicy, ta przesyła informację do komputera, który tworzy obraz narządu „porównując” fale wysłane z falami odbitymi.

Ultrasonografia jako metoda diagnostyki jest stosowana od późnych lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, jednak dopiero miniaturyzacja elementów elektronicznych i procesorów w ostatnich latach znacząco poprawiła rozdzielczość i możliwości diagnostyczne ultrasonografii.

Zastosowanie diagnostyki USG jest bardzo szerokie, jednak o możliwościach każdego aparatu decyduje to w jakie głowice jest wyposażony.

Stosuje się odrębne głowice do badania narządów jamy brzusznej, małych narządów takich jak tarczyca, jądra czy gruczoły piersiowe. Specjalne głowice, które pozwalają na uzyskiwanie trójwymiarowych obrazów badanych narządów czy przepływu krwi przez naczynią – badanie metodą Dopplera.

O precyzji badania USG decydują dwa czynniki: rodzaj ( jakość, rozdzielczość) stosowanego aparatu i osobiste doświadczenie lekarza wykonującego badania.