Szczelina odbytu to bardzo częsta przyczyna wizyty u proktologa.

 

Głównym objawem choroby jest ból podczas wypróżnienia. Ból ten zwykle utrzymuje się także po wyjściu z toalety, może być bardzo silny, zmuszając chorego do przyjmowania leków przeciwbólowych. Zwykle podczas wypróżnienia pojawia się też ślad krwi.

Szczelina odbytu to niewielkie pęknięcie skóry (rana) kanału odbytu z odsłonięciem położonego pod skórą wewnętrznego zwieracza odbytu, który na skutek drażnienia pozostaje w ciągłym, zwiększonym napięciu. Nie wiadomo dokładnie dlaczego niektóre pęknięcia w kanale odbytu nie goją się w wyniku czego tworzy się szczelina odbytu. Jeśli szczelina długo się nie goi, na jej końcach wytwarzają się tak zwane fałdy wartownicze – które mogą być widoczne w odbycie, sprawiając wrażenie guzka.

 

Szczelina odbytu        Szczelina z fałdem wartowniczym

 

 

Szczelina odbytu może powstawać samoistnie, bez uchwytnej przyczyny ale może też być objawem innej toczącej się choroby. Mówimy wtedy, że jest objawem wtórnym. Najczęściej wtórne szczeliny towarzyszą chorobie Leśniowskiego-Crohna, mogą też występować w gruźlicy odbytu oraz w raku odbytu.

Szczelina odbytu może nie goić się przez wiele tygodni, a nawet miesięcy. Czasem powodując zaparcie, bowiem część chorych w obawie przed bólem unika wypróżnienia.

Leczenie szczeliny odbytu polega na stosowaniu leków i innych metod prowadzących do redukcji bólu i zmniejszenia napięcia wewnętrznego zwieracza odbytu. Skuteczną metodą leczenia szczeliny odbytu jest wstrzyknięcie do zwieracza Botoxu. Leku znanego z tego, że jest stosowany w korygowaniu zmarszczek.

Botox na kilka tygodni zmniejsza napięcie zwieracza odbytu, umożliwia zwiększenie przepływu krwi przez szczelinę i ostatecznie prowadzi do wyleczenia.

Jeśli metodami nieinwazyjnymi nie udaje się uzyskać wygojenia, stosujemy różne metody chirurgiczne – boczne nacięcie wewnętrznego zwieracza odbytu nożem elektrycznym lub laserem CO2 lub zamknięcie szczeliny przesuniętym płatem anodermy. Metody te jednak wiążą się z możliwymi powikłaniami.

 

Uważasz, że problem może dotyczyć ciebie ?  Umów się na wizytę!