Zakażenia HPV i rak odbytu

Zakażenie wirusami HPV (Human Papilloma Virus – Wirus Brodawczaka Ludzkiego) jest najczęstszą na świecie infekcją przenoszoną droga seksualną. Można z pewnym uproszczeniem powiedzieć, że każdy z nas miał już lub będzie miał kontakt z tym wirusami.

Grupa wirusów HPV składa się z ponad 150 podtypów, z których pewne wywołują zmian w zaatakowanej części organizmu inne nie, a jeszcze inne wbudowują swój materiał genetyczny (DNA) w strukturę ludzkiego DNA i dopiero po dłuższym czasie wywołują zmiany prowadzące do powstawania nowotworów. Wykazano, że niektóre podtypy HPV odpowiadają za powstawania raka szyjki macicy, raka odbytu a także niektórych nowotworów jamy ustnej czy krtani.

Można zapytać dlaczego nie zdajemy sobie z tego sprawy lub dlaczego nie zawsze zakażenie wywołuje widoczne objawy chorobowe?

Po zakażeniu, wirus HPV atakuje komórki nabłonkowe w ulubionych miejscach- najchętniej w okolicach przejścia błony śluzowej w skórę, lub błony śluzowej w nabłonek o innym charakterze. Jeśli w okresie zakażenia nasz system immunologiczny funkcjonuje prawidłowo, po około 6 miesiącach nasz organizm sam eliminuje zakażenie. Jeśli natomiast do zakażenia doszło w okresie spadku odporności zakażenie przechodzi w stan przewlekły, a wbudowane do ludzkich komórek DNA wirusa zmusza je do niekontrolowanego rozrostu, co prowadzi do powstawania kłykcin kończystych (brodawek płciowych) w okolicach odbytu i narządów płciowych; brodawek zwykłych powszechnie spotykanych na skórze dłoni i stóp, a także stanów przednowotworowych i nowotworów, o których wspominaliśmy powyżej.

W Melita Medical prowadzimy leczenie zakażeń HPV w różnych lokalizacjach a także badania profilaktyczne: wymazy ze zmian wywołanych HPV celem ustalenia podtypu wywołującego wirusa; wymazy cytologiczne z odbytu celem wczesnego wykrycia zmian przednowotworowych; anoskopie wysokiej rozdzielczości, która podobnie jak kolposkopia szyjki macicy u kobiet pozwala na odróżnienie zmian łagodnych od złośliwych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

Sprawdź czy należysz do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka odbytu!

Rak jelita grubego i odbytnicy

Rak jelita grubego i odbytnicy jest trzecim najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn i drugim u kobiet. Co roku na świecie, nowotwór ten dotyka ponad 1,200.000 nowych chorych. Najczęściej chorują mieszkańcy krajów rozwiniętych: USA, Europy, Australii.

Średnio, na świecie co roku umiera z powodu tego nowotworu 8 osób na 100.000.

Warto jednak pamiętać, że w krajach centralnej i wschodniej Europy ilość zgonów z tego powodu jest najwyższa na świecie i wynosi ponad 20 mężczyzn na100.000 mieszkańców i ponad 12 kobiet na 100.000!

Każdy nowotwór jelita grubego i odbytnicy oraz odbytu może być skutecznie wyleczony jeśli jest odpowiednio wcześnie wykryty.

Najlepszą metodą profilaktyki raka jelita grubego i odbytnicy jest wykonywanie kolonoskopii, czy badania które polega na wprowadzeniu do jelita grubego kamery, za pomocą której lekarz może zbadać wygląd błony śluzowej. Ponieważ większość nowotworów jelita wyrasta z polipów, zawsze podczas tego badania usuwamy je.

U kogo i kiedy wykonywać należy profilaktyczną kolonoskopię?

  • U zdrowych osób, u których nikt w rodzinie ( rodzice, dziadkowie, rodzeństwo ) nie chorował na raka jelita grubego i odbytnicy – po ukończeniu 50 roku życia;
  • U osób znajdujących się w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego i odbytnicy.
CZYNNIK ZWIĘKSZAJĄCY ZACHOWANIA NA RAKAJELITA GRUBEGO OD KIEDY ROZPOCZĄĆ WYKONYWANIE KOLONOSKOPII ? JAK CZĘSTO?
  • Jeden z bliskich członków rodziny (rodzice, rodzeństwo, dzieci) choruje lub chorował na raka jelita grubego lub gruczolaka (polip jelita)
  • Dwu lub więcej z dalszych członków rodziny (dziadkowie, kuzyni, wnuki) choruje lub chorował na raka jelita grubego lub gruczolaka (polip jelita)
po ukończeniu 40 roku życia, lub 10 lat wcześniej niż zachorował najmłodszy z członków rodziny co 5 lat
występująca w rodzinie Rodzinna Polipowatość Gruczolakowata -FAP po ukończeniu 10-12 roku życia co rok
występujący w rodzinie Wrodzony Niepolipowaty Rak Jelita Grubego-HNPCC po ukończeniu 20-25 roku życia, lub 10 lat wcześniej niż zachorował najmłodszy z członków rodziny co 1-2 lata
przewlekłe zapalenie jelita grubego ( wrzodziejące zapalenie jelita i choroba Crohna) po 8 latach trwania choroby jelit dotyczy całego jelita grubego lub po 12 latach jeśli choroba dotyczylewej połowy jelita co 1-2 lata

W Melita Medical wszystkie kolonoskopie wykonywane są w krótkotrwałym dożylnym uśpieniu i są całkowicie bezpolesne.

Sposób leczenia nowotworu jelita uzależniony jest od stopnia zaawansowania w chwili rozpoznania. Jeśli nowotwór został zdiagnozowany na wczesnym etapie zaawansowani możliwe jest leczenie oszczędzające- minimalnie inwazyjne.

We wczesnych nowotworach jelita grubego możliwe jest wykonanie wycięcia endoskopowego całego ogniska nowotworowego już podczas kolonoskopii:

Zdjęcie: Płaskie ognisko raka jelita grubego

wczesnyrak.1

Zdjęcie: Endoskopowe wycięcie ogniska raka

wczesnyrak.2

Zdjęcie: Miejsce po doszczętnym wycięciu ogniska raka jelita

wczesnyrak.3

We wczesnych nowotworach odbytnicy wykonujemy mikroskopowe, pełnościenne, przezodbytnicze wycięcie nowotworu.