Kłykciny – brodawki płciowe 

Zakażenia HPV

 

Kłykciny, inaczej nazywane brodawkami płciowymi, są częstą przypadłością spowodowaną zakażeniem skóry i nabłonków narządów płciowych i odbytu wirusami z grupy HPV (wirus brodawczaka ludzkiego).

Zakażenie wirusem HPV jest najczęstszą choroba przenoszoną drogą kontaktów seksualnych. Dotychczas zidentyfikowano ponad 140 podtypów tego wirusa, z których duża cześć po wbudowaniu się do ludzkiego DNA może wywoływać nowotwory.

W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że każdy dorosły człowiek miał w swoim życiu kontakt z wirusem HPV, bowiem nasz organizm posiada zdolność samoistnego eliminowania zakażenia i w takim wypadku nie dochodzi do rozwoju objawów choroby

W miejscu rozwoju zakażenia HPV ( najczęściej odbyt, żołądź prącia, wargi sromowe ) powstają liczne, drobne różowe brodawki, powiększające się z upływem czasu. Mogą one być zupełnie bezobjawowe, lub dawać dolegliwości takie jak pieczenie, sączenie i krwawienie jeśli zlokalizowane są w odbycie- są to kłykciny.

Kłykciny są zakaźne i łatwo przenoszą się na partnera seksualnego- także przez kontakt ze skórą rąk.

Niektóre osoby- szczególne z obniżoną odpornością, mające licznych partnerów seksualnych, osoby HIV+ są szczególnie narażone na zakażenie.

Dla wielu chorych kłykciny są poważnym problemem mogącym znacznie obniżyć jakość życia, także dlatego, że dość często po wyleczeniu choroba powraca.

Skuteczne leczenie kłykcin wymaga doświadczenia.

Stosujemy leki wzmacniające miejscowo reakcje immunologiczne zakażonej skóry oraz metody zabiegowe, takie jak usuwanie laserem CO2, elektrokoagulacją

Aktualne informacje (2015) Centers for Disease Control nt. HPV

Więcej informacji na stronie www.analhpv.pl