Hemoroidy – najważniejsze informacje

 

Hemoroidy to trzy guzki, zbudowane z tkanki, która przypomina gąbkę, wypełnione krwią, położone na granicy odbytu i odbytnicy (zatem niewidoczne od zewnątrz).

Hemoridy gazowo i śluzowo uszczelniają odbyt. Na ich powierzchni położone są liczne receptory czuciowe.

 

Hemoroidy objawy


Hemoroidy stają się chorobą wtedy gdy z różnych przyczyn te trzy guzki powiększają się. Mogą one powiększać się w różnym stopniu. Małym (I i II stopień zaawansowania) – wtedy łatwo pękają, jak nadmiernie nadmuchany balonik, i wywołują krwawienie. Powiększone w większym stopniu (III stopień zaawansowania) mogą wysuwać się z odbytu podczas wypróżnienia. Kiedy hemoroidy są bardzo znacznie powiększone (IV stopień zaawansowania) wysuwają się na zewnątrz odbytu i są na stałe widoczne.

Najczęstszym objawem hemoroidów jest krwawienie podczas wypróżnienia, wypadanie ich z odbytu, dyskomfort, ból, pieczenie, brudzenie bielizny.

Niestety wystąpienie tych objawów nie jest charakterystyczne dla hemoroidów, występują one też w innych chorobach odbytu.

W praktyce każdy incydent krwawienia przy wypróżnieniu wymaga wizyty u lekarza proktologa i ustalenia źródła krwawienia.

Choroba hemoroidalna dotyka bardzo wielu osób – wymaga szczegółowej diagnostyki i dobranego do stanu chorego leczenia.

Wbrew powszechnej opinii – badanie per rectum nie jest wystarczające do rozpoznania hemoroidów. Często bowiem bardzo podobne do hemoroidów objawy, mogą być spowodowane innymi schorzeniami odbytu i odbytnicy, także o charakterze nowotworowym.

 

Metody leczenia hemoroidów

 

W leczeniu hemoroidów stosuje się wiele metod.

Maści i czopki, powszechnie dostępne w aptekach łagodzą objawy i powikłania hemoroidów, takie jak ich zapalenie, zakrzepica czy dolegliwości bólowe.

Leki te jednak nie usuwają przyczyny dolegliwości, to znaczy nie prowadzą do zmniejszenia się nadmiernie przerośniętych hemoroidów.

Leczeniem przyczynowym hemoroidów są tylko metody mechanicznie zmniejszające objętość guzków krwawniczych:

  • zakładanie podwiązek gumowych (metoda Barrona)
  • koagulacja laserem podczerwonym IRC
  • małoinwazyjne leczenie operacyjne (THD- podwiązanie ultradźwiękowe, metoda PPH-Longo)
  • leczenie klasyczne polegające na chirurgicznym wycięciu powiększonych hemoroidów- najczęściej metodą Milligan-Morgan

Metoda leczenia hemoroidów powinna zawsze być dobierana do rodzaju dolegliwości i stopnia zaawansowania choroby.

W Centrum Medycznym Melita Medical mogą Państwo zawsze liczyć na staranną diagnostykę i dobór leczenia najlepiej dopasowany do obecnego stanu zdrowia. Każdy etap leczenia zostanie szczegółowo omówiony i przeprowadzony w przyjaznej, dyskretnej atmosferze.