Kolonoskopia

Badanie polega na wprowadzeniu do jelita przez odbyt kamery endoskopowej . Lekarz ogląda błonę śluzową całego jelita grubego. Jeśli jest to konieczne może pobrać wycinki z błony śluzowej, wyciąć polipy jelita oraz usunąć inne zmiany. Całe badanie jest nagrywane.

Badanie jest całkowicie bezbolesne – jest wykonywane w krótkotrwałym dożylnym uśpieniu.

Kolonoskopię wykonuje się dla wyjaśnienia objawów chorobowych lub jako badanie profilaktyczne.

Endoskopia kapsułkowa

Endoskopia kapsułkowa jest badaniem służącym do oceny jelita cienkiego. Aby wykonać badanie pacjent zakłada specjalny pas, w którym mieszczą się odbiorniki sygnałów wysyłanych przez kapsułkę endoskopową. Nastepnie pacjent połyka kapsułkę popijając ja niewielką iloścą wody i może udać się do domu lub pracy. Po 12 godzinach (tyle trwa badanie) pas jest zdejmowany, a nagrany z wnętrza jelita film może być oceniany przez lekarza.

Kapsułka jest rozmiarów większej tabletki, jest jednorazowa. Wewnatrz znajduje się kamera, żródło światła, bateria i nadajnik sygnałów, które odbierane są przez czujniki umieszczone w pasie.

Po połknieciu kapsułka przesuwa się z żołądka do dwunastnicy, jelita cienkiego i grubego, a nastepnie jest wydalana z kałem.

Prosimy, aby przygotowując sie do badania pacjenci nie jedli niczego przez 24 godzin poprzedzających badanie. W tym czasie można pić wodę, ostatni raz nie później niż 4 godziny przed badaniem.

Jakie są wskazania (powody) do wykonania endoskopii kapsułkowej?

  • Podejrzenie choroby Crohna, jeśli nie można rozpoznania ustalić innymi metodami, za wyjątkiem chorych, u których podejrzewa się zwężenie jelita w przebiegu tej choroby.
  • Podejrzenie krwawienia do jelita cienkiego
  • Podejrzenie celiaki – choroby trzewnej ( nietolerancja glutenu )
  • Podejrzenie innych chorób jelita cienkiego, w tym nowotworów.

Mimo tego, że na filmie z badania widać inne narządy przewodu pokarmowego ( przełyk, żołądek i jelito grube ) na podstawie badania kapsułką endoskopową nie można w sposób jednoznaczny ocenić tych narządów. Służą do tego inne metody endoskopowe- kolonoskopia i gastroskopia.

Anoskopia

Anoskopia, czyli oglądanie jednorazowym wziernikiem odbytu i wnętrza bańki odbytnicy, jest podstawowym badaniem w gabinecie proktologicznym.

Nie wymaga ono ze strony pacjenta żadnego szczególnego przygotowania i jest bezbolesne.

Cytologia kanału odbytu

Badanie polega na pobraniu wymazu z kanału odbytu przy pomocy szczoteczki, przypomina cytologie stosowaną w profilaktyce raka szyjki macicy u kobiet. Badanie zalecane jest w grupie chorych o podwyższonym prawdopodobieństwie zachorowania na raka odbytu.

Anoskopia wysokiej rozdzielczości (High Definition Anoscopy)

Badanie polega na oglądaniu tkanek odbytu i kanału odbytu w bardzo dużym powiększeniu przy użyciu mikroskopu na ekranie komputera. Podczas badania lekarz ma możliwość wybarwiania tkanek odbytu, pobrania biopsji, jeśli jest to konieczne.

Badanie jest bezbolesne i nieszkodliwe.

Służy przede wszystkim profilaktyce, w celu wykrycia wczesnych ognisk dysplazji, czyli zmian, z których w przyszłości może rozwinąć się rak odbytu. Badanie to powinni mieć wykonywani wszyscy, którzy znajdują się z grupie chorych zagrożonych wyższą niż zwykle częstości zachorowania na ten typ raka.

Ultrasonografia przezodbytnicza 3D

Podczas badania lekarz wprowadza do odbytnicy głowicę ultrasonograficzną , która pozwala uzyskać na ekranie komputera obraz tkanek odbytu i otaczających odbyt. Używamy zaawansowanego ultrasonografu firmy BK Medical

BK_transrectal
Jest to podstawowe badanie celem ustalenia przebiegu przetok okołoodbytniczych, położenia ropni okołodbytniczych.

Badanie pozwala także na ustalenie uszkodzeń mięśni zwieraczy odbytu w przypadkach nietrzymania stolca.

Na podstawie obrazu USG przezodbytniczego ustalamy też stopień zaawansowania raka odbytu, planując leczenie operacyjne. Pozwala ono w ten sposób zaoszczędzić wielu chorym cierpień związanych z wytworzeniem przetoki jelitowej (tzw. stomii).

Badanie w kierunku onkogennych podtypów wirusa HPV

Wymaz z odbytu na obecność zakażenia HPV z typowaniem podtypów mogących wywoływać nowotwory. Typowanie wirusów wykonywane jest metodą CPR.

Cinedefekografia

Badanie polega na nagraniu zapisu rtg- video lub wykonaniu serii zdjęć rtg obrazujących proces wypróżnienia. Badanie stosowane jest w diagnostyce zaparć, zespołu paradoksalnego skurczu mięśnia łonowo-odbytniczego, wypadania odbytnicy, rektocele- czyli przepukliny odbytniczo-pochwowej.

Manomentria anorektalna

Badanie polega na wprowadzeniu specjalnego cewnika do odbytu. Cewnik wyposażony jest w przetworniki ciśnieniowe, które pozwalają zbadać odruchy sterujące procesem wypróżnienia i uzyskać komputerowy rozkład ciśnień w mięśniach otaczających odbyt.